Suchy kaszel – przyczyny i sposoby zmniejszenia objawów

markemed.com.pl

Suchy kaszel – przyczyny i sposoby zmniejszenia objawów

Suchy kaszel to bardzo uciążliwa dolegliwość. Uniemożliwia zarówno spokojny sen, jak i normalne funkcjonowanie za dnia. Dotyka ludzi w każdym wieku. Jakie są przyczyny suchego kaszlu i w jaki sposób można się go pozbyć?

 

Skąd bierze się suchy kaszel – 5 wybranych przyczyn

Suchy kaszel sam w sobie nie jest chorobą, lecz objawem. Jakie choroby zwykle za nim stoją?

  1. Jest jednym z pierwszych objawów grypy i przeziębienia. Po kilku dniach zwykle przechodzi w kaszel mokry, z odrywającą się wydzieliną.
  2. Może być objawem podrażnienia dróg oddechowych – na przykład dymem.
  3. Jest częstym objawem alergii, szczególnie gdy chory nie bierze leków antyalergicznych.
  4. Może oznaczać zmiany nowotworowe.
  5. Bywa jednym z objawów chorób krążenia – występując po wysiłku i w połączeniu z uczuciem duszności.

Suchy kaszel nie powinien być lekceważony. Jak wynika z powyższego zestawienia, bywa objawem poważnych chorób, które odpowiednio wcześnie rozpoznane, mogą być skuteczniej leczone.

 

Jak radzić sobie z suchym kaszlem?

            Jak wspomniano powyżej, suchego kaszlu nie wolno lekceważyć i kiedy nie przejdzie po 3 dniach, ani nie zaczną mu towarzyszyć inne objawy przeziębienia, w każdym przypadku należy wykluczyć poważne choroby, których może być zwiastunem. Kiedy okazuje się, że to jednak tylko przeziębienie – możemy zastosować domowe sposoby, aby nieco go złagodzić, jeśli nie całkowicie wyeliminować. Znamy kilka dobrych metod na pozbycie się suchego kaszlu:

  • Leki wykrztuśne. Sprawiają, że suchy kaszel ostatecznie zamienia się w kaszel mokry i pomaga wykrztusić niechcianą wydzielinę. Pamiętajmy, by środki te zażywać nie później, niż około godziny 16 – 17:00, czyli tuz po obiedzie.
  • Nawilżanie śluzówki. Sprawdza się mleko z masłem i czosnkiem, syrop z cebuli, również syrop, albo cukierki prawoślazowe do ssania.

Kiedy suchy kaszel jest szczególnie uciążliwy nocą, do tego stopnia ze nie daje nam spać, konieczne może okazać się zażywanie przed snem leków przeciwkaszlowych dostępnych w aptekach.

Jedna odpowiedź

  1. OlaRa pisze:

    U mnie suchy kaszel występuje przy alergii. Jest to częste przy tym schorzeniu ale nadal nie potrafię się nauczyć normalnie z tym funkcjonować.

Możliwość komentowania została wyłączona.