Pierwsza wizyta u ginekologa- jak się do niej przygotować?

markemed.com.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa- jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może być dużym stresem dla młodej dziewczyny. Pierwszy raz jest z reguły stresujący gdyż nie wiadomo czego można się spodziewać na takiej wizycie, jak ona będzie przebiegała. Warto więc rozeznać się w temacie, aby wizyta niczym nie zaskoczyła. 

 

Młode dziewczyny często odwlekają pierwszą wizytę często ze wstydu, skrępowania. Wstydzą się zwłaszcza mężczyzn ginekologów. Dlatego też na pierwszą wizytę czasami lepiej jest wybrać się do kobiety ginekologa. Wizyta wówczas będzie mniej stresująca. Z pewnością należy poinformować lekarza, że jest to pierwsza wizyta. Wówczas powinien po kolei wytłumaczyć na czym będzie polegała, jak będzie wyglądało badanie ginekologiczne. Właściwe podejście do pacjentki z pewnością rozładuje stres i sprawi, że dziewczyna będzie spokojniejsza i mniej skrępowana. 

Każda wizyta składa się z wywiadu medycznego, kiedy to lekarz zapyta o pierwszą miesiączkę, o współżycie seksualne, o ewentualne dolegliwości i problemy z którymi pacjentka przyszła na wizytę. 

 

W jaki sposób znaleźć gabinet przyjazny pacjentce?

Z pomocą z pewnością przychodzi internet. Na przykład mieszkanki Bielska Białej mogą wpisać w wyszukiwarkę ginekolog Bielsko Biała a otrzymają obszerną listę wyników. Warto zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w Internecie. Innym dobrym sposobem na znalezienie dobrego ginekologa jest po prostu zapytanie mamy, babci czy inną zaufaną osobę. Opinia osób bliski z pewnością będzie miarodajna i prawdziwa.   

 

Kiedy wybrać się na wizytę?

 

Najlepszym czasem na wizytę w gabinecie ginekologicznym jest czas do 10 dni po zakończeniu miesiączki. Wówczas badanie ginekologiczne nie powinno powodować dużego dyskomfortu. Jest to również dobry termin z tego powodu, że w tym okresie piersi pacjentki również są mniej tkliwe niż przed okresem, a to ułatwi również badanie ich przez ginekologa. Jeśli nie ma możliwości wybrania się w tym czasie do ginekologa to można to zrobić również w innym terminie, ale na przykład podczas miesiączki nie można będzie pobrać wymazu do cytologii, a również samo badanie będzie z pewnością bardziej krępujące. 

 

W co się ubrać na wizytę?

 

Dla pacjentki z pewnością wygodniejszym strojem będzie spódnica lub sukienka, niż spodnie, gdyż nie każdy lekarz ma specjalne narzutki, którymi może okryć się pacjentka. Przed wizytą powinno się podmyć, ale nie używać mocnych dezodorantów ani silnych płynów do higieny intymnej. Należy również opróżnić pęcherz (jeśli nie będzie wykonywane usg przez powłoki brzuszne). 

 

Nie należy wstydzić się pytań. Lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, więc pytać można o wszystko. Warto przypomnieć sobie termin ostatniej miesiączki gdyż jest to istotna informacja dla ginekologa. Zapyta również o współżycie seksualne, stosowanie antykoncepcji, o regularność miesiączek. Dobrym sposobem jest spisanie wszystkich pytań i wątpliwości na kartce aby o niczym nie zapomnieć podczas wizyty.