Badanie usg- na czym polega?

markemed.com.pl

Badanie usg- na czym polega?

usg jamy brzusznej warszawa

Popularne badanie USG jest bezinwazyjnym badaniem bardzo potrzebnym przy diagnozowaniu oraz leczeniu pacjentów. Jest to badanie bezpieczne i całkowicie bezbolesne.

 

 Skrót USG wywodzi się od nazwy ultrasonografia. Jest to badanie obrazowe wykonywane codzienne u wielu pacjentów. Praktycznie bardzo rzadko występują przeciwwskazania do wykonywania tego typu badania. Ma ono wiele zastosowań. Niekiedy badanie USG wymaga specjalnego przygotowania.  

Urządzenie przy pomocy którego wykonywane jest badanie tworzy obraz wewnętrznych struktur w ciele człowieka. Badanie opiera się na zjawisku ultradźwięków, czyli bardzo wysokich dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. 

Badanie przeprowadza się przy pomocy głowicy którą przykłada się do ciała uprzednio nanosząc na ciało żel ułatwiający badanie. Wiązka ultradźwięków kierowana jest na badany obszar, a następnie zbierane są odbite ultradźwięki od struktury. Urządzenie uzyskane dźwięki przekłada następnie na obraz na którym widoczne są diagnozowane organy. 

Badanie USG jest bezpieczne, nie wywiera niekorzystnego wpływu jaki niesie ze sobą chociażby badanie rentgenowskie. Nie wytwarza się tutaj również pole magnetyczne jak w przypadku rezonansu. Badanie takie może być również przeprowadzane w ciąży. 

 Jakie można wyróżnić badanie USG?

Badaniem ultrasonograficznym można zbadać na przykład:

  • jamę brzuszną,
  • układ moczowy
  • prostatę
  • tarczycę
  • serce
  • piersi
  • stawy
  • narządy kobiece
  • tętnice oraz żyły

 

Badanie usg usg jamy brzusznej w Warszawie wykonywane jest w wielu różnych gabinetach. Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla osób ubezpieczonych. Można je również wykonać w gabinecie prywatnym za opłatą. 

Badanie USG pozwala wykryć wiele różnych nieprawidłowości w ciele. Najczęściej są to guzy i torbiele, ale również zmiany pourazowe. W czasie ciąży badanie USG należy do badań zalecanych do oceny stanu zdrowia dziecka oraz matki. Sprawdza się czy płód rozwija się prawidłowo, a w razie czego można wykonać biopsję. 

Nie każdy narząd da się ocenić przy pomocy tego typu badania. Nie wykonuje się USG płuc oraz przewodu pokarmowego gdyż ultradźwięki nie sprawdzają się kiedy napotykają przeszkodę w postaci na przykład powietrza w płucach. W różnych przypadkach niezbędne może być wykonanie innego rodzaju badań. 

W zależności od tego jaki narząd ma być badany należy się w różny sposób przygotować do badania.

lekarz kierujący  na badanie powinien udzielić wszelkich informacji na temat badania. Ponadto podczas rejestracji często pacjent otrzymuje zalecenia na piśmie. Na przykład w przypadku USG jamy brzusznej należy przyjmować specjalny lek który usuwa wzdęcia. Zalecana jest lekkostrawna dieta jak również pacjent może dostać zalecenie zastosowania środka przeczyszczającego aby móc dokładnie przeprowadzić badanie. Przed samym badaniem pacjent powinien pozostać na czczo. 

Inaczej jest w przypadku USG pęcherza, kiedy to on powinien być wypełniony moczem,dlatego przed badaniem zalecane jest wypijanie dużej ilości wody, tak aby wypełnić pęcherz. 

W przypadku każdego badania USG warto dopytać o szczególne przygotowanie do badania, aby mieć pewność, że badanie będzie mogło być  przeprowadzone.