Przyczyny i metody leczenia nadpotliwości
Nadpotliwość jest problemem dosyć krępującym. Wbrew pozorom, dotyczy on sporej części społeczeństwa (około 3 %).
Przyczyną nadpotliwości jest nadaktywność gruczołów potowych, które zlokalizowane są na całym ciele. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gruczołów potowych jest aż kilka milionów. Najczęściej jednak mówi się o gruczołach potowych, które zlokalizowane są pod pachami, na dłoniach oraz stopach jak również na czole.
Sam proces pocenia, jeśli przebiega normalnie jest procesem porządanym dla organizmu. Przez pocenie człowiek wydala toksyny z organizmu, alr również pocenie pomaga utrzymać prawidłową temperaturę oraz wilgotność ciała.
Pocenie może być zwiększone z różnych przyczyn. Jedną z nich jest wysoka temperatura otoczenia, ale również do czynników zwiększających pocenie się zalicza się stres jak również choroby. Dzięki poceniu się organizm broni się przed przegrzaniem. Włókna nerwowe zostają pobudzone i wydzielają acetylocholinę której zadaniem jest aktywowanie gruczołów potowych do pracy.
Kiedy można mówić o nadmiernym poceniu się?
Nadmierna potliwość występuje wówczas gdy ilość potu jest znacznie większa niż ta, którą produkuje organizm w celu utrzymania stałej temperatury ciała. Potocznie mówiąc, kiedy człowiek nie radzi sobie z poceniem przez zastosowanie antyperspirantów dostępnych na rynku.
Obecnie w sprzedaży jest cała gama różnego rodzaju dezodorantów oraz antyperspirantów. Dezodoranty mają za zadanie jedynie maskować zapach potu, ale nie powstrzymują pocenia. Z kolei zadaniem antyperspirantów jest ograniczenie wydzielania potu. Od pewnego czasu w sprzedaży, głównie w aptekach są tak zwane blokery pocenia, których zadaniem jest blokowanie działania gruczołów potowych.
Jeśli tradycyjne metody walki z potem okazują się nieskuteczne wówczas warto zasięgnąć porady lekarza, bo być może pocenie spowodowane jest jakąś przyczyną która wymaga wdrożenia leczenia. Przyczyną pocenia mogą być choroby ogólnoustrojowe, przewlekłe zakażenia, guzy, choroby autoimmunologiczne,, metaboliczne, neurologiczne, jak również zaburzenia hormonalne. Ponadto nadmierne pocenie może pojawiać się podczas przyjmowania pewnego rodzaju leków.
Istnieją różne sposoby leczenia nadpotliwości. Lekarz powinien najpierw wykluczyć ewentualne choroby, które mogą byc przyczyną nadmiernego pocenia. Czasami pomaga również zmiana diety. Jeśli również tak zwane blokery pocenia nie pomagają i pocenie nadal jest problemem wówczas można pokusić się o leczenie nadpotliwości w gabinecie medycyny estetycznej. Metodą polecaną przez lekarzy jest leczenie przy pomocy toksyny botulinowej. Większości osób botoks kojarzy się z likwidowaniem zmarszczek, nie wszyscy wiedzą, że substancja ta jest często wykorzystywana w medycynie. O tym sposobie leczenia nadpotliwości można przeczytać na stronie https://klinikamagnuccy.pl/botoks/. Botoks świetnie sprawdza się w tej sytuacji. Jest skuteczną substancją przy pomocy której można walczyć z nadpotliwością.
jeśli wszystkie inne metody zawodzą wówczas nie ma na co czekać. Problemu można pozbyć się w gabinecie medycyny estetycznej.
Najnowsze komentarze