Kiedy mężczyzna wstydzi się zdjąć koszulkę- ginekomastia sutka.

markemed.com.pl

Kiedy mężczyzna wstydzi się zdjąć koszulkę- ginekomastia sutka.

Dla wielu mężczyzn wstydliwym tematem jest przerost sutka czyli ginekomastia. Jest to wstydliwy temat, często tabu. Mężczyźni nie chcą udać się z tym problemem do lekarza. Wstydzą się chodzić bez koszulki, mają kompleksy, czasami nawet pojawia się u nich depresja.

Do powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzn może dojść w każdym wieku. Już nawet u noworodka można zaobserwować powiększanie się sutków, również u chłopców w okresie dojrzewania. Nie jest jednak wykluczone, że taki objaw nie spotka mężczyzny w wieku dojrzałym czy nawet w okresie starzenia. Idiopatyczna ginekomastia może występować nawet u około 30% zdrowych mężczyzn- nie wszyscy jednak się do tego przyznają.

Przyczyny mogą być bardzo różne. Może być ginekomastia fizjologiczna czyli taka która pojawia się w okresie dojrzewania, łączona wówczas ze zmianami hormonalnymi, kiedy zwiększa się poziom estradiolu w stosunku do testosteronu. Taka ginekomastia najczęściej ustępuje samoistnie w przeciągu kilkunastu miesięcy- może ona jednak ulec utrwaleni. Ginekomastia może również pojawić się na skutek przerostu tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. Wyróżnić można również ginekomastię patologiczną gdzie występuje patologiczny przerost gruczołów piersiowych może pojawiać się ona u mężczyzn otyłych jak również tych którzy cierpią z powodu guza jądra, innego hormonalnie czynnego guza- również guza nadnercza. Ginekomastia może pojawiać się również w przebiegu marskości wątroby ponieważ wówczas spowalnia się metabolizm hormonów płciowych estrogenów oraz androgenów. Dodatkowo również do ginekomastii mogą przyczyniać się niewydolność nerek jak również nadczynność tarczycy. Wielu mężczyzn nie wiąże tej przypadłości z chorobami, a więc jeśli zaobserowali u siebie taki objaw powinni również zbadać się pod kątem występowania tych chorób. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjentów na szczegółowe badania.

Ponadto do występowania tej dolegliwości przyczynić się mogą również niektóre przyjmowane przez mężczyzn leki.

Ginekomastia sutka jest zabiegiem polegającym na wycięciu przerośniętych tkanek piersi u mężczyzn. Ginekomastia może być tłuszczowa czy liposukcja gruczołowa- kiedy to wycinany jest nadmiar gruczołu bądź też połączeniem liposukcji z wycięciem gruczołu. Podczas operacji skóra jest nacinana na granicy brodawki przez co nacięcie usuwana jest tkanka. Natomiast w przypadku liposukcji odstany jest nadmiar tłuszczu. Wycięte tkanki następnie są wysłane do badania histopatologicznego. Zabieg ginekomastii sutka może być przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. O tym zabiegu można przeczytać na stronie https://www.raczkowska.pl/piersi/ginekomastia. Istnieje wiele zalet przeprowadzenia zabiegu ginekomastii. Przede wszystkim znacznie poprawia się samopoczucie pacjenta i kiedy jego piersi powracają do naturalnego rozmiaru ustępują kompleksy, często mijają stany depresyjne. Mężczyzna czuję się znowu mężczyzną.

Po operacji istnieją pewne zalecenia dla pacjenta. Przez okres 6 tygodni należy nosić pas uciskowy Ponadto przez ten okres zakazane jest uczęszczanie do solarium jak również opalanie na słońcu. Również należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych przez około pół roku.

Nie każdy może skorzystać z zabiegu ginekomastii sutka. Przeciwwskazaniami są m.in. infekcje skórne, niektóre choroby między innymi nieleczona cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, otyłość bądź znaczna nadwaga. Na podanej stronie można zapoznać się z cennikiem jak również umówić się na wizytę wstępną do lekarza chirurga plastycznego, który przeprowadza tego typu zabiegi.