Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

markemed.com.pl

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Nazwę botox kojarzą chyba wszyscy. Nie wszyscy z kolei wiedzą, że botoks to inaczej toksyna botulinowa, czyli substancja wytwarzana przez bakterie beztlenowe z gatunku clostridium botulinum.

Inną nazwą z którą niektórzy mogli się spotkać jest jad kiełbasiany. Nie wszyscy jednak kojarzą jad kiełbasiany z botoksem. Jad kiełbasiany powstaje w produktach spożywczych na skutek ich niewłaściwego przechowywania. ktoś kto zatruł się jadem kiełbasianym może mieć poważne problemy ze zdrowiem.

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje toksyny botulinowej której używa się do zabiegów w medycynie estetycznej. Jest to Botox, Bocuture, Azzalure. Preparaty te wstrzykuje się pod skórę w małym stężeniu w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Wykonać można botoks w Gliwicach, w Warszawie, w Łodzi ale również w wielu innych mniejszych miejscowościach pojawiają się zabiegi z wykorzystaniem botoksu.

Niewątpliwą jego zaletą jest to, że znacznie poprawia owal twarzy, spłyca zmarszczki, niweluje zmarszczki mimiczne. Nnie wszyscy jednak wiedzą że botoks to również świetna substancja do miejscowego leczenia nadpotliwości, ale również przy pomocy botoksu leczy się trudne do zwalczenia migreny, zgrzytanie zębami czy również problemy koordynacji gałki ocznej.

Prawidłowo wstrzyknięta substancja jest bezpieczne dla pacjenta pod warunkiem że wykonywana jest przez wykwalifikowaną osobę. Botoks świetnie działa na zmarszczki, poprzeczne zmarszczki na czole, zmarszczki wokół oczu, tak zwane kurze łapki, opadające kąciki oczu, pionowe zmarszczki na czole. Zmarszczki mimiczne powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni w danym rejonie twarzy. Botoks świetnie je niweluje. Przed zabiegiem lekarz kontroluje pacjenta pod kątem istniejących infekcji, bądź stanu zapalnego. Nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych badań diagnostycznych. Lekarz powinien również wiedzieć o lekach przyjmowanych na stałe, gdyż zdarza się że niektóre leki trzeba odstawić na co najmniej 7 dni przed zabiegiem. Zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie wykonuje się kobietom w ciąży i karmiącym piersią jak również panią w trakcie menstruacji. To od lekarza zależy to w którym miejscu wykonywane są nakłucia, jak również ich gęstość oraz ilość podawanego preparatu.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu nie jest bardzo bolesny. Może powodować jednak pewien dyskomfort dlatego używa się znieczulenia miejscowego. Cały zabieg trwa do 30 minut. Zabiegi z użyciem botoksu wykonywane są najczęściej przez osoby po 25 roku życia, kiedy to mięśnie twarzy mimiczne powodują pogłębianie się zmarszczek. Botox rozluźnia napięcie mięśni dlatego też twarz wygląda na bardziej wypoczęta wygładzone oraz na młodszą.

Efekty zabiegów z wykorzystaniem botoksu można zaobserwować po około 3 dobach od wykonania zabiegu. Natomiast optymalny efekt wygładzenia zmarszczek widoczny jest po około dwóch tygodniach. Warto pamiętać o tym, że efekty nie są trwałe utrzymują się jedynie przez pewien czas. Najczęściej jest okres od trzech do sześciu miesięcy. Po upływie tego czasu działanie botoksu powoli słabnie, przywracając tym samym pełną aktywność mięśni. Jeśli ktoś chce utrzymać rezultat na dłużej, powinien powtórzyć zabieg. Trwałość efektów zależna jest również od trybu życia jaki prowadzi pacjent. Osoby które mają szybszy metabolizm aktywne krócej będą mogły cieszyć się skóry bez zmarszczek.

Czy istnieją przeciwwskazania po zabiegu?

Po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się masować twarzy przez kilka godzin, nadmiernie pochylać głowy ani się kłaść, ponieważ zwiększa to ryzyko przesunięcia preparatu pod skórą i ryzyko niepożądanych efektów. Powinno się również udać na wizytę kontrolną po dwóch tygodniach po wykonanym zabiegu, wówczas lekarz sprawdzi poprawność rozłożenia substancji i ewentualnie oceni czy należy dostrzyknąć toksynę jeśli uzna że jest taka potrzeba.