Co zrobić kiedy dziecko ma problem z wymową.

markemed.com.pl

Co zrobić kiedy dziecko ma problem z wymową.

Wady wymowy można zdiagnozować już u dzieci w wieku przedszkolnym. Warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej, wówczas jest dużo większe prawdopodobieństwo, że dziecko pozbędzie się wad wymowy.

Mowa jak wiadomo jest podstawowym narzędziem komunikacji międzyludzkiej, dlatego też kiedy pojawiają się pewne nieprawidłowości w wymowie może to mieć wpływ na relacje z innymi ludźmi, ponadto może negatywnie oddziaływać to na psychikę dziecka, a tym samym na jego przyszłe życie. Dlatego też warto udać się do logopedy w Warszawie który oceni wymowę dziecka oraz zaleci odpowiednią terapię.

Często logopedzi polecają zajęcia z wykorzystaniem logarytmiki, skierowane są one już nawet do niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Z takich zajęć korzystać mogą również osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Zadaniem logopedy jest od postawienie odpowiedniej diagnozy oraz wdrożenie leczenia tak aby jak najszybciej pozbyć się wady wymowy. W obecnych czasach wielu przedszkolach dzieci są pod opieką logopedyczną. Specjaliści mają pełne ręce roboty ponieważ problem z aparatem mowy jest bardzo częsty. Ćwiczyć należy nie tylko na zajęciach z logopedą ale profilaktycznie jak również leczniczo należy ćwiczyć z dzieckiem w domu. Istnieje bardzo różnych wiele różnych form zabawy które jednocześnie kształtują narząd mowy. Warto ćwiczyć z dzieckiem w domu, wówczas szybciej będzie można zauważyć postępy. Kluczem do sukcesu z pewnością jest usprawnienie pracy warg, języka, policzków, jak również podniebienia. Zdarza się, że przyczyną wady wymowy są złe nawyki oddychania oraz przełykania. Czasami jest tak, że wada wymowy wynika z niewłaściwej budowy anatomicznej na przykład przy zbyt krótkim wędzidełku językowym, przerośniętym języku oraz z innych powodów. Jeśli coś wzbudza niepokój rodziców dobrze jest skonsultować się z logopedą i ocenić czy dziecko w danym wieku powinno już wymawiać określone głoski czy wyrazy w poprawny sposób czy ma na to jeszcze czas, aby mowa sama się rozwinęła. Dobrze jest jeśli ćwiczenia z dzieckiem odbywają się na zasadzie zabawy, wówczas nie zniechęca się ono, jest zainteresowane, a tym samym szybciej zniweluje wadą wymowy.

Wśród popularnych ćwiczeń logopedycznych wymienić można:

  • zdmuchiwanie płomienia świecy przy pomocy słomki,
  • puszczanie baniek mydlanych,
  • dmuchanie przez słomkę w celu przesunięcia jakiegoś przedmiotu,
  • dmuchanie w balonik.

Nawet podczas takich właśnie zabaw dziecko pracuję nad prawidłową wymową. Korzyści przynosi też oczywiście śmiech, ziewanie z większą lub mniejszą mocą, szeptanie, naśladowanie dźwięków, wypowiadanie ich szeptem na przykład szuruburu, stuk puk, naśladowanie węża, wypowiadanie literki sssss.

Wszystkie ćwiczenia najlepiej wykonywać w formie zabawy. Powinien być to czas dość krótki, aby dziecko nie zdążyło się znudzić. Najkorzystniej jeśli zabawa trwa ok 10 minut. Warto unikać presji oraz zdenerwowania. Do ćwiczeń należy podchodzić z luzem i bez niepotrzebnego spinania się. Niech taka zabawa logopedyczna stanie się stałym elementem planu dnia. Istotne jest aby nie zniechęcać dziecka.