Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

markemed.com.pl

Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Wady zgryzu i dzieci jak i dorosłych mogą mieć różne podłoże. Jednym z czynników może być uwarunkowanie genetyczne. Oprócz tego przyczynić się mogą również złe nawyki nabyte we wczesnym dzieciństwie (pozwalanie dziecku na ssanie palca, zbyt długie karmienie butelką). Wady zgryzu mogą być również powodowane zakażeniem wirusowym bądź bakteryjnym w pierwszym trymestrze ciąży ale mogą powstać również na skutek nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki. Wady mogą pojawiać się również u dzieci, które ba skutek alergii bądź infekcji oddychają buzią przez dłuższy czas. Sprzyja to również próchnicy oraz chorobom przyzębia. Do wad zgryzu zaliczyć można zbyt dużą szczelinę między jedynkami, może to być również wysunięta szczęka ale także inne nieprawidłowe ustawienia zębów. W większości przypadków istnieje możliwość korekcji wad zgryzu. Z pomocą przychodzą aparaty ortodontyczne. Ich używanie i późniejsze uzyskane efekty mogą znacznie poprawić jakość życia.

Kiedy powinno się wybrać na wizytę do ortodonty?

W momencie kiedy dziecko rozwija się prawidłowo warto odwiedzić ortodontę około szóstego roku życia gdyż to właśnie wtedy zaczynają wyżynać się zęby stałe. Lekarz ortodonta stwierdzi czy u dziecka nie pojawiają się wady w prawidłowym ukształtowaniu szczęki. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo wówczas na wizytę kolejną można umówić się po roku bądź dwóch. Jeśli natomiast w tym czasie lekarz zaobserwował już jakieś zmiany wymagajace korekcji może się nimi zająć od razu. Do około jedenastego bądź dwunastego roku życia ortodonta pobudza wzrost szczęk aby wyrównać odpowiednio proporcje. Jeśli chodzi o prostowanie zębów zajmuje się tym dopiero kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe co najczęściej następuje w wieku dwunastu-czternastu lat.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Zęby które są niewłaściwie rozmieszczone, nieprawidłowy zgryz to wszystko przyczynia się do szybszego pojawiania się próchnicy. Takie zęby bowiem trudniej jest czyścić. Częściej narażone są na choroby przyzębia. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione wówczas nawet podczas spożywania posiłków nadmiernie się ścierają co dodatkowo może pogłębić wadę zgryzu. Może dojść wówczas do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Way zgryzu powodują, że niedokładnie jest gryziony pokarm i połykane są większe kęsy co może zaburzać pracę przewodu pokarmowego.

Wyróżnić możemy aparat stały ortodontyczny bądź aparat ruchomy. W przypadku aparatu stałego stosuje się go przy uzębieniu stałym. Elementy zakłada lekarz i tylko on może je zdjąć. Stały aparat potrafi wyleczyć również ciężkie wady zgryzu. Najpopularniejszy jest aparat stały który przyklejany jest do zewnętrznych powierzchni zębów, ale istnieje również aparat stały który przykleja się po wewnętrznej stronie zębów. Jest to tak zwany aparat lingwalny. Jego zaletą jest to, że jest całkowicie niewidoczny.

W przypadku aparatu ruchomego służy on raczej do usuwania wad w obrębie szczęk, natomiast jeśli chodzi o prostowanie zębów to nie jest on aż tak skuteczny jak aparat stały.

Ceny aparatów ortodontycznych są dość wysokie, warto jednak wspomnieć, że wiele gabinetów umożliwia rozłożenie płatności za aparat na raty.