Jak wygląda wizyta u urologa. Czy jest się czego bać?

markemed.com.pl

Jak wygląda wizyta u urologa. Czy jest się czego bać?

Jeśli doskwierają problemy z układem moczowym wówczas należy udać się do specjalisty. Jakiego? Otóż problemami układu moczowo-płciowego zajmuje się lekarz urolog. Nie dla każdego taka wizyta będzie łatwa. Wielu ludziom już sam fakt udania się do urologa wydaje się krępujący i wstydliwy. Wizyta może więc wiązać się ze sporym stresem. Aby tego uniknąć warto dowiedzieć się wcześniej jak najczęściej wyglądają wizyty u urologa i jak się do nich przygotować.

Z jakimi objawami pacjenci zgaszają się do tego specjalisty?

pacjenci którzy przychodzą na wizytę mają najczęściej problemy z nietrzymaniem moczu. Ponadto urolog zajmuje się leczeniem stanów zapalnych dróg moczowych;, stanów zapalnych narządów płciowych zarówno męskich jak i żeńskich, nowotworów jąder, nerek, prostaty, pęcherza moczowego, torbieli nerek, krwiomoczu, żylaków, kamicy układu moczowego oraz innych chorób.

Do wizyty należy się dobrze przygotować. trzeba przede wszystkim przełamać stres oraz wstyd. Warto przygotować sobie na wizytę: wyniki badań moczu, krwi,USG oraz prześwietleń, spisać przyjmowane leki, warto aby nie zapomnieć zapisać sobie dokuczające objawy zgłosić się na wizytę w przypadku kiedy doskwiera na przykład problem nietrzymania moczu. Mogą mu towarzyszyć ponadto nieprzyjemne, bolesne i niebezpieczne dla zdrowia pacjenta odparzenia. DO wizyty u tego specjalisty skłania również ból przy oddawaniu moczu, ból lub obrzęk jąder, uczucie parcia na pęcherz, ból w dolnej części pleców, obrzęki nóg, pieczenie lub swędzenie cewki moczowej, zbyt mała ilość oddawanego moczu bądź jego zbyt częste oddawanie.

Jak najczęściej wygląda wizyta u urologa? Warto udać się do miejsca które jest przyjazne dla pacjenta. Takim miejscem z pewnością jest Klinika Galena której strona jest następująca https://klinikagalena.pl/oferta/urologia-2/.

Jak wygląda wizyta?

Pacjent jest poproszony o opisanie dokuczających objawów, ponadto jest z nim przeprowadzany dokładny wywiad medyczny. Trzeba wspomnieć o zażywanych lekarz, przypomnieć ostatnie choroby, zaburzenia

Pierwszym elementem wizyty jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi ustalić dokładny powód wizyty, dlatego warto się do tej rozmowy przygotować. Jeśli przyjmujesz leki, dokładnie sprawdź jak się nazywają, jeśli przechodziłeś operacje, przygotuj historię choroby. W zależności od tego z jakim problemem się przychodzi to różnie może wyglądać dalsza wizyta. Czasami niezbędne jest badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Tak jest w przypadku problemów z prostatą u mężczyzn. U kobiet natomiast badanie u urologa polega najczęściej na badaniu palpacyjnym podbrzusza, ujścia cewki moczowej, krocza oraz okolic lędźwiowych. Może się okazać, że niezbędne będzie również wykonanie badania usg z wypełnionym pęcherzem.

Aby udać się do poradni urologicznej niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli jednak będzie to wizyta prywatna wówczas takie skierowanie nie jest wymagane, natomiast w takiej sytuacji wizyta będzie płatna.