Czynniki sprzyjające powstawaniu paradontozy

markemed.com.pl

Czynniki sprzyjające powstawaniu paradontozy

Pewnie wszyscy chociaż raz w życiu spotkali się z nazwą paradontoza, choć nie wszyscy wiedzą co to za choroba i na czym polega. Mówi się tak na chorobę zapalną przyzębia (inną nazwą nazwą jest również paradentoza). Jest to jedna z najczęstszych chorób zapalnych. W skrócie mówiąc jest to przewlekłe zapalenie przyzębia. Jest to infekcja jamy ustnej podczas której dochodzi do zniszczenia więzadeł ozębnej jak również do utraty kości wyrostka zębodołowego.

Na tą chorobę cierpi ponad 10% ludności na całym świecie, a  w Polsce natomiast jest dużo większy odsetek chorujących ponieważ obejmuje on nawet 70% ludności.

Choroba najczęściej pojawia się dopiero po 30 roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Bardzo często choroba dotyka mężczyzn między 50 a 60 rokiem życia. Może być również uwarunkowana genetycznie.

Czynniki sprzyjające powstawaniu paradontozy

Istnieją różne czynniki które wskazują na przyczynę występowania paradentozy. Może być niedokładne czyszczenie zębów z płytki nazębnej, otyłość, przewlekły stres, palenie tytoniu, nieleczona cukrzyca, osteoporoza, czynniki dziedziczne zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu, nieodpowiednia higiena jamy ustnej. 

Poprzez nieprawidłowe czyszczenie zębów, niedokładne może na nich osadzać się kamień nazębny.  To w nim właśnie rozwijają się i namnażają bakterie. Kamień nazębny zaczyna kaleczyć dziąsła i je uszkadza i wówczas rozpoczyna się stan zapalny dziąseł. Stają się one zaczerwienione, obrzęknięte, czasami krwawią- nawet podczas delikatnego szczotkowania. Jeśli ten stan zapalny dziąseł nie będzie leczony, wówczas po pewnym czasie w wyniku działania bakterii oraz toksyn osłabiają się włókna łącznotkankowe które łączą ząb z kością. Wówczas obniżają się dziąsła i tworzą się kieszonki dziąsłowe to powoduje proces rozchwiania zębów i ich samoistnego wypadania czasem pojedynczych zębów bądź nawet kilku naraz.

Aby leczyć paradontozę należy bardzo dokładnie czyścić zęby, usuwać profesjonalnie kamień nazębny oraz osady. Leczyć można paradentozę w Krakowie udając się do gabinetu stomatologicznego na profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego.  Pacjent może otrzymać zalecenie stosowania odpowiednich płukanek jak również ograniczenie palenia tytoniu, czasami konieczne jest zastosowanie również leków.  Zdarza się że są aplikowane bezpośrednio do kieszeni zębowych. Zęby które są dotknięte paradontozę należy kontrolować co kwartał. Rokowanie zależą od tego w jakim stopniu pacjent utrzymuje higienę zębów. Brak higieny oraz nadmierne palenie tytoniu może wiązać się z większym ryzykiem utraty zębów pomimo poprawnie w wykonanego zabiegu przez lekarza stomatologa. W domu stosować można płukanki ziołowe na przykład z szałwią bądź rumiankiem ale przede wszystkim należy bardzo dokładnie szczotkować zęby oraz stosować płukanki oraz nici dentystyczne. Na rynku dostępne są również pasty do zębów na paradontozę, które zawierają w swoim składzie mieszanki ziół. Nie należy lekceważyć chorób przyzębia, powinno się wykonywać wszystkie działania wskazane przez dentystę aby uniknąć wypadania zębów.

 

 

Jedna odpowiedź

  1. Marta pisze:

    Miałam początki paradontozy a przynajmniej odsłonięte szyjki zębowe. Jak się o tym dowiedziałam, to po prostu wpadłam w panikę bo nie wiedziałam co się dzieje i co dalej robić. Jednak okazało sie, że chociaz bardzo dokładnie myłam zeby to nie robiłam tego w odpowiedni sposób i niestety ich nie domywałam. Nie bójcie się pytać stomatologa o to jak myć zęby. Na pewno Wam dobrze doradzi!

Możliwość komentowania została wyłączona.