Ból głowy – kiedy nie wolno go lekceważyć

markemed.com.pl

Ból głowy – kiedy nie wolno go lekceważyć

Ból głowy jest nieprzyjemną dolegliwością, która wcześniej czy później dopada każdego.

Zwykle spowodowany jest zmęczeniem i jest chorobą sama w sobie, czasem bywa jednym z symptomów poważniejszych dolegliwości. Jakie choroby mogą być ukryte za zwykłym z pozoru bólem głowy? Kiedy możemy sobie poradzić sami, a kiedy powinniśmy zasięgać opinii specjalisty?

Ból głowy – najczęstsze przyczyny

Jak wspomniano, bardzo często ból głowy jest po prostu oznaką zmęczenia. Wystarczy relaks i odpowiednia porcja snu, a problem znika. Jednak nie zawsze tak jest. Nawracające, bądź wyjątkowo silne bóle głowy mogą być bowiem objawem ciężkich chorób z nowotworem łącznie.

Jakie najczęściej występujące choroby mają w katalogu objawów ból głowy?

  • Bólom migrenowym zwykle tworzą inne dolegliwości takie jak światłowstręt, brak apetytu, nudności, nadwrażliwość na zapachy, czy tak zwane mroczki w oczach. Predyspozycje do bólów migrenowych są uwarunkowane genetycznie, a bodźcem, który przyczynia się do ich wystąpienia w konkretnym momencie jest zmęczenie lub duży stres.
  • Przeziębienie. Tu również występują obok bólu głowy inne objawy, takie jak wzrost temperatury, katar, kaszel czy ból gardła.
  • Nadciśnienie tętnicze. Warto jest regularnie mierzyć poziom ciśnienia tętniczego i w razie skłonności do skoków ciśnienia być pod kontrolą lekarza.
  • Zapalenie zatok. Zmianom zapalnym w obrębie zatok nie zawsze towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia, mimo, że to właśnie chłód jest częstą przyczyną zapalenia zatok. Czasem tępy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu, jest jedynym objawem.
  • Zatrucie substancjami toksycznymi – na przykład tlenkiem węgla, oparami farb, alkoholem, czy ołowiem. Jeśli byliśmy narażeni na kontakt z substancjami niebezpiecznymi i ból głowy wystąpił właśnie po tym kontakcie, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Czasem z bólem możemy sobie poradzić przy pomocy jednej tabletki. Jeśli jednak ból głowy wraca – nie lekceważmy go. Może być objawem znacznie poważniejszego problemu.

Jedna odpowiedź

  1. Karina pisze:

    Ostatnio zrobili mi w szpitalu tomograf komputerowy z powodu występowania silnych bólów głowy. Ciekawa jestem wyniku badań, chociaż zaznaczyli przy wyjściu, że nie ma się czym martwić.

Możliwość komentowania została wyłączona.